+90 212 855 93 40

Sosyal Medyada Biz}

Arge Çalışmaları

Müşterilerimizi memnun edebilmek bizim en büyük Hedef’lerimiz arasındadır…

Bunun için de ürünü teslim etmeden önce çeşitli testler ile ürettiğimiz ürünün kalitesini kontrol ediyoruz…

ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemi belgesine sahip olan firmamız modern laboratuvarında, hammadde, ara ürün ve son ürünler ile ilgili gerekli testlerini yapmakta ve müşterilerine en kaliteli hizmeti sunma prensibi ile hareket etmektedir. Laboratuvarımızda gramaj, nem, Cobb (Su emme), BCT (kutu çökme dayanımı), BST (patlama dayanımı), ECT (kenar ezilme dayanımı) FCT (Yüzey ezilme), kopma testleri yapılmaktadır.
NEM TAYİNİ

Kağıdın bünyesinde bulundurduğu su miktarıdır. Kağıt neminin yüksekliği veya düşüklüğü kalite yönünden olumsuz sonuçlara neden olur. Kağıt nemi düştükçe kağıt kırılgan bir hal alır. Kağıt neminin fazla olması ise kağıtta mürekkebin fiziksel ve kimyasal kurumasını geciktireceği için baskı kalitesini etkiler.
Kağıt için üretimden çıkış nemi kadar saklama koşullarındaki nem değeri de çok önemlidir. Kağıt hidrofil yani su seven bir yapıda olduğundan rutubeti kendisininkinden yüksek bir ortama girdiğinde rutubet almaya, tersi durumda ise rutubet vermeye eğilimlidir. Bu nedenle çevre rutubeti kağıt rutubetiyle dengede olmalıdır. Eğer bu denge yoksa kağıtla çevre arasında rutubet dengeleninceye kadar nem alışverişi olmakta, bu da kağıtta düz duruşu etkilemekte, kağıdın basılabilirliğini ve işlenebilirliğini etkileyen ondülasyon ve kıvrılma sorunlarına yol açabilmektedir. Saklama koşullarında en ideal bağıl nem oranı % 55 ‘dir.


YÜZEY EZİLME DENEYİ (TS 6009)

Yüzey ezilme dayanımı (FCT); standart atmosfer şartlarında oluklu mukavvanın, yüzeyine dik olarak bir basınç uygulanması sonucunda, olukların ezilmesi için gerekli basınç miktarıdır.

PATLAMA DAYANIMI DENEYİ (TS 3123)
Patlatma dayanımı; oluklu mukavvanın standart atmosfer şartlarında hidrolik bir basınç uygulanarak patlayabilmesi için gerekli basınç değeridir.


KENAR EZİLME DENEYİ (TS 6010)
Kenar ezilme dayanımı; standart atmosfer şartlarında oluklu mukavvanın oluklarına paralel olarak basınç uygulanması sonucunda, olukların ezilmesi için gerekli kuvvettir. Malzemenin sertliği yansıtarak istifleme performansı ile yakından ilgilidir.


SU EMME DAYANIMI (TS 1119)
Su emme dayanımı (COBB); oluklu mukavvanın belirli bir sürede emebileceği su miktarının belirlenmesidir başka bir deyişle kağıt yüzeyinin suya karşı gösterdiği direncin veya suyu kabulünün bir ölçüsüdür. Belli bir süre içinde 1 m2 kağıt yüzeyi tarafından emilen su miktarının gr/m2 cinsinden değeridir.   Cobb değerinin mutlaka optimum bir aralıkta

tutulması gerekmektedir. Cobb değerinin düşük veya yüksek olması mürekkebin kağıda teması sırasında baskı kalitesini önemli ölçüde etkilemektedir.

YAPIŞMA DAYANIMI (PAT-PİN ADHESİON)

Lineer ve fluting yapışma derecesini ölçmek için yapılan testtir.
KUTU ÇÖKME DAYANIMI

Kutu Çökme Dayanımı (BCT); kutu boş iken kurutularak sabit hızla artan yük altında nasıl performans gösterdiğini ve kaç birim yükte çöktüğünü ölçen bir testtir. Bct kutu üreticilerinin rağbet ettikleri bir testtir. ECT testi ile doğru orantılıdır.
GRAMAJ TAYİNİ (TS 1119)

Gramaj kağıdın 1 m²’sinin gram cinsinden ağırlığıdır. Kağıdın bazı fiziksel özellikleri gramaja bağlı olarak değişim gösterir. Bu nedenle baskı ve kullanım kalitesini etkilemesini önlemek amacıyla kontrol edilmesi gerekmektedir. Gramaj laboratuarda hassas elektronik terazi ile ölçülmektedir.

KAĞIT KOPMA (TS 3121)

Mukavemet, kağıdın kopmadan önce dayandığı birim genişlik başına en büyük kopma direncidir.

Kopma özelliklerinin tayini, sabit hızda çekme metodu ile kopma dayanımı ve kopma anındaki uzama olarak nitelendirebiliriz.